Sürdürülebİlİrlİk

Çevremiz önemlidir çünkü dünyadaki yaşamımızın kaynağıdır. Temiz hava, su ve toprak varlığımızı sürdürür. Lüks yaşam tarzımız, sağlıklı bir çevreden gelen veya buna bağlı olan emek, finans ve hammadde gibi kaynaklara ihtiyaç duyar.

Çevremiz için temel endişe kaynağı, sınırlı olan kaynaklarımıza olan talebi artıran dünya nüfusundaki muazzam büyümedir. Ne yazık ki, insanlar olarak çevreden ihtiyacımız olan her şeyi alabileceğimize ve dünyanın devam edeceğine inanma eğilimindeyiz. Bu nedenle gezegenimizi kötüye kullandık, mesela diktiğimizden daha fazla ağaç kesiyoruz, nehirlerimizi ve çevremizi kirletiyoruz, denizlerimizi aşırı hasat ediyoruz, atmosfere tehlikeli miktarda karbon salıyoruz ve çok daha fazlasını yapıyoruz.


Tüm bunların sonucu küresel ısınma, ormansızlaşma, hayvanların yaşam alanlarının yok olması, birçok hayvan türünün kaybı, kirli nehirler, azalan balık stokları, buzulların erimesi ve çok daha fazlasına sebep oluyor.

Gelecek nesillerin zarar görmemesi için hepimizin birlik içinde anlamlı bir güç oluşturması ve çevremize sahip çıkması için birey bazında daha çevreci ve bilgili olmanın sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz.

Güneş Hotel'de sorumluluğumuz konusunda tutkuluyuz ve çevremize minimum olumsuz etki için çabalayan, karbon ayak-izimizi azaltan ve sürdürülebilir otel hizmetine odaklanan bir otel yönetim sistemini üreten bir otel işletmesi oluşturmaya büyük özen gösterdik.


Müşterilerimize mükemmel konfor, temiz hizmet ve maksimum internet bağlanabilirlik sağlarken, maksimum ısı ve ses yalıtımı, minimum enerji ve su tüketimi, en sağlıklı sistemler ve mekanik altyapı kullanan bir otel binası inşa etmek ilk odak noktamız oldu.

Bu hedefe ulaşmak kolay olmadı. Bu durumda yeni bina maliyetimiz diğer karşılaştırılabilir binaların maliyetinden daha yüksekti. Ayrıca, inşaat sürecinde bilgilendirme ve eğitim veya inşaatçıların farklı metodolojileri kullanmaları gibi birçok sorunla da karşılaştık ve bunların hepsi başlangıç maliyetlerine eklendi. Ancak, sadece ilk adım olan bina inşaatına değil, aynı zamanda binanın işletme maliyetleri, enerji ve su kullanımı ve binada sağlıklı ve güvenli bir yaşam deneyimi açısından sonraki bakım maliyetlerine de odaklandık. Sonunda binanın ömrü boyunca zamandan, maliyetten ve zahmetten tasarruf etmek için ilk ekstra harcamaları yapmaya karar verdik ve nihayetinde öne çıkacağımızı düşündük.


Yeşil bir bina için EDGE Advance Sertifikasyonu almayı başardığımızda endişelerimiz ve çabalarımız cevapsız kalmadı. EDGE sertifikası bize bir Dünya Bankası kuruluşu olan IFC bünyesinde faaliyet gösteren GBCI (Green Building Certification Inc.) tarafından verildi. Bu nedenle Güneş Hotel, şu anda Kıbrıs'ta (güney ve kuzey) EDGE sertifikalı ilk uluslararası kabul görmüş operasyonel binadır ve bu sertifikayı almış olmaktan dolayı çok gururluyuz.

https://edgebuildings.com/project-studies


Güneş Hotel yönetimi olarak, günlük operasyonlarımızda tamamen mümkün olduğunca sürdürülebilir olmaya odaklanıyoruz. Bunu sağlamak için birçok günlük prosedür ve protokolümüz var ve gelecekte bu uygulamaları iyileştirmeyi hedefliyoruz.